"Bursztyny Literatury"
Literacka Restaurant & Wine Bar to miejsce, które może poszczycić się bogatą tradycją literacką, a zarazem wieloma symbolicznymi kontekstami, które czynią z niego ważny punkt na mapie życia literackiego miasta nad Motławą.
Głównym założeniem cyklicznych spotkań z serii „Bursztyny literatury" odbywających się w naszej restauracji jest promowanie zarówno twórczości autorów lokalnych, jak i gości (zarówno z kraju, jak i z zagranicy). Chodzi o stworzenie przestrzeni literatury otwartej dla wszystkich środowisk, pomiędzy lokalnością a uniwersalnością, wokół bałtyckiego humanizmu, z wykorzystaniem gdańskich symboli i odniesień, a zwłaszcza znaczenia morza i bursztynu.
Kuratorem artystycznym cyklu „Bursztyny literatury" jest dr Tomasz Snarski, gdański poeta, publicysta, działacz społeczno-kulturalny, prawnik oraz filozof.
Bursztyn to jeden z największych skarbów Gdańska. Dla nas jest nim także literatura. A nasza siedziba przy ulicy Mariackiej wręcz zobowiązuje do połączenia bursztynu i literatury. Dlatego w Literacka Wine & Bar przygotowaliśmy nowy program spotkań literackich w przestrzeni naszego miasta pt. "Bursztyny literatury", w ramach którego będziemy cyklicznie spotykać się z autorkami i autorami. Spotkania będą miały charakter otwarty i zapraszamy na nie wszystkich, którzy kochają literaturę! Chcemy, aby Literacka Wine & Bar była miejscem żywym, integrującym środowisko twórców oraz promującym czytelnictwo.
SPOTKANIA LITERACKIE - "BURSZTYNY LITERATURY"
23 października 2024 roku - „Jesień z literaturą po włosku"
Kolejne spotkanie z cyklu „Bursztyny Literatury" już za nami. Tym razem we współpracy z Fundacją Ital-Gedania spotkaliśmy się z pięknem literatury w języku włoskim. Naszym gościem był Roberto M. Polce, włoski dziennikarz związany z Gdańskiem, tłumacz, przewodnik, fotograf, autor wielu książek poświęconych Polsce. Bardzo dziękujemy Roberto M. Polce za wspaniały wieczór z włoską kulturą i literaturą, w tym opowieściami o polsko-włoskich splotach.
Przy okazji naszego jesiennego spotkania zaprezentowaliśmy również najnowszy tom poezji Tomasza Snarskiego pt. „Grovigli" w tłumaczeniu Roberto M. Polce na język włoski.
Spotkanie tradycyjnie uświetnił koncert Ambra Duo przenosząc nas w przestrzeń ukochanej Italii. Tworzymy prawdziwą wspólnotę gdańskiej literatury!
20 czerwca 2024 roku - „Początek lata z Miłoszem"
20 czerwca „Bursztyny Literatury” rozpoczęły lato z Miłoszem. Cykl nawiązywał do trzech rocznic związanych z naszym noblistą. Rok 2024 został ustanowiony uchwałą Senatu RP Rokiem Czesława Miłosza, w dwudziestą rocznicę jego śmierci. W lipcu minie 90 lat od ukończenia przez poetę i prozaika studiów prawniczych. W tym miesiącu mija też 70 lat od powstania „Doliny Issa”, jednej z jego najsłynniejszych powieści. I to właśnie fragmenty książki ukazujące pasje młodego bohatera, Tomasza, który na własną rękę zdobywa wiedzę o świecie, w dużej mierze wypełniły czwartkowe spotkanie. Czytelnikami byli: dziennikarka i pisarka Gabriela Pewińska-Jaśniewicz oraz poeta, prawnik i filozof Tomasz Snarski, znany stałym bywalcom bursztynowych spotkań jako prowadzący. „Bursztyny” były również okazją do zaprezentowania mniej znanych faktów z życia noblisty i rozmowy o znaczeniu jego twórczości dzisiaj. Wieczór literacki uświetnił występ muzyczny duetu AmbraDuo – Szymona Ciszewskiego (wiolonczela) i Radosława Klajny (akordeon). 20.06.2024 / fot. Paweł Marcinko / KFP
20 marca 2024 roku - spotkanie z gdańskimi poetkami i poetami z okazji Światowego Dnia Poezji
Tym razem spotkaliśmy się z gdańskimi poetami i poetkami z okazji Światowego Dnia Poezji. Swoją twórczość zaprezentowali członkowie Gdańskiego Klubu Poetów oraz nasi wspaniali goście: Krystyna Chwin (Krystyna Lars), Emma Popik, Adam Majewski, Kazimierz Nowosielski czy Andrzej Fac. Tradycyjnie wystąpił duet AmbraDuo, całość poprowadził nasz kurator artystyczny Tomasz Snarski a niezapomniane chwile uchwycił w obiektywie Paweł Marcinko z Kosycarz Foto Press.
24 listopada 2023 roku - spotkanie z Etienne Lesage
Kochamy literaturę, dlatego bardzo cieszymy się z kolejnego literackiego spotkania. Naszym gościem był Etienne Lesage z Paryża, adwokat, ale i literat, człowiek renesansu, redaktor naczelny wspaniałego literackiego czasopisma Revue Litteraire du Barreau de Paris. Mieliśmy okazję porozmawiać o paryskim życiu literackim, o możliwościach współpracy, a także zaprezentować u nas jeden z ostatnich numerów tego wyjątkowego literackiego czasopisma. Tym razem wyłowiliśmy piękny literacki bursztyn aż z Paryża!
18 października 2023 roku - spotkanie z Tomaszem Snarskim.
Kolejne spotkanie z cyklu „Bursztyny Literatury” już za nami. Tym razem w roli gościa wystąpił Tomasz Snarski (kurator artystyczny projektu literackiego „Bursztyny literatury”)
Tomasz Snarski to adwokat, doktor nauk prawnych, filozof, autor trzech tomów poezji: „Przezpatrzenia”, „Werblista”, „Żmuty”. Od 2020 dyrektor artystyczny interdyscyplinarnego festiwalu "Wilno w Gdańsku". W 2022 roku zorganizował projekt pt. „Poezja, która przynosi pokój”.
To był wyjątkowy wieczór podczas, którego usłyszeliśmy nie tylko znane utwory w wykonaniu autora ale także nowe, dotąd niepublikowane. Rozmawialiśmy o ważnych dla niego słowach, miejscach i ludziach. Rozmowę z poetą poprowadziła Natalia Koralewska – filozofka, kulturoznawczyni, gedanistka a wieczór muzycznie uświetnił zespół AmbraDuo
13 września 2023 roku - spotkanie z Krystyną Lenkowską
Tym razem naszym gościem była Krystyna Lenkowska, która przyjechała do nas aż z Rzeszowa. Poetka, tłumaczka literatury anglosaskiej , anglistka.
Wiersze, fragmenty prozy, tłumaczenia, eseje, noty i wywiady opublikowała w wielu pismach literackich w Polsce. Jej wiersze ukazały się także w USA, Albanii, Bośni i Hercegowinie, Czechach, Indiach, Izraelu, na Litwie, w Macedonii, Meksyku, Mongolii, Rumunii, na Słowacji, Tajwanie.
Spotkanie poprowadził Tomasz Snarski a wieczór uświetnił wspaniały duet AmbraDuo.
16 sierpnia 2023 roku - spotkanie z Hanną Kosycarz
Naszym gościem była Hanna Kosycarz, redaktorka i właścicielka agencji Kosycarz Foto Press. Podczas spotkania połączyliśmy książki, fotografie oraz gdańską historię, przenosząc się w świat najpiękniejszych albumów fotograficznych. Porozmawialiśmy o magii zdjęć, historiach zatrzymanych w kadrach, zwykłych ludziach, którzy są ich bohaterami. A wszystko oglądając zdjęcia ze znanej serii wydawniczej Fot. Kosycarz. Niezwykłe zwykłe zdjęcia. Fotograficzne spotkanie uświetnił duet AmbraDuo a spotkanie poprowadził Tomasz Snarski.
4 lipca 2023 roku - spotkanie z Romualdem Mieczkowskim
Tym razem spotkaliśmy się na gdańsko-wileńskim wieczorze poezji Naszym gościem był Romuald Mieczkowski - poeta, dziennikarz, publicysta, działacz społeczności polskiej na Litwie. Ponadto wydawca i redaktor naczelny kwartalnika literackiego „Znad Wilii" oraz organizator Międzynarodowego Festiwalu Poezji „Maj nad Wilią", odbywającego się corocznie od trzydziestu lat w Wilnie. Romuald Mieczkowski jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, Związku Pisarzy Litwy oraz Międzynarodowej Grupy Poetyckiej „Magnus Ducatis Poesis". Warto dodać, że w tym roku obchodzimy piękny jubileusz 700-lecia Wilna, a także srebrną, bo 25-tą rocznicę współpracy partnerskiej między Gdańskiem a Wilnem. Wydarzenie poprowadził nasz kurator artystyczny Tomasz Snarski i tradycyjnie towarzyszył nam koncert duetu AmbraDuo – Szymon Ciszewski (wiolonczela) oraz Radosław Klajna (akordeon).
15 czerwca 2023 roku - spotkanie z Gabrielą Szubstarską
To było cudowne spotkanie z poezją! Świętowaliśmy razem z Gabriela Szubstarska jubileusz 25-lecia pracy twórczej. Gabriela Szubstarska jest poetką, nauczycielką, Prezeską Gdańskiego Klubu Poetów, a także organizatorką wielu przedsięwzięć kulturalnych o charakterze regionalnym i międzynarodowym, by wspomnieć niedawne Oliwskie Dni Poezji, których byliśmy partnerem. Wieczór uświetnił koncert duetu AmbraDuo, a Tomasz Snarski stworzył niezapomnianą atmosferę.
24 maja 2023 roku - spotkanie z Agatą Lewandowski
Tym razem naszym gościem była Agata Lewandowski z Berlina, z którą porozmawialiśmy o Gdańsku w książce i filmie, czyli o Grassie, Schlöndorffie i gdańskiej tożsamości. Spotkanie tradycyjnie uświetni koncert duetu AmbraDuo. Partnerem wydarzenia było Towarzystwo Polska – Niemcy w Gdańsku, a poprowadził je, jak zawsze, nasz kurator artystyczny dr Tomasz Snarski.
20 kwietnia 2023 roku - spotkanie z grupą poetycką "Wrzesień"
Kolejne spotkanie z cyklu "Bursztyny Literatury" za nami. Porozmawialiśmy o twórczości i wolności, a przede wszystkim przypomnieliśmy dorobek grupy poetyckiej "Wrzesień". Grupa poetycka „Wrzesień” powstała w 1994 r. Założycielami grupy byli ówcześni studenci UG: Wojciech Kullig, Tomasz Nakielski, Anna Żuchowska i Piotr Radzio. Jej członkowie oprócz poezji uprawiali prozę, dziennikarstwo, muzykę i inne sztuki. Wywarli i wywierają wpływ na życie artystyczne Trójmiasta..
Spotkanie uświetnił tradycyjnie koncert AmbraDuo, a poprowadził niezawodny Tomasz Snarski.
29 marca 2023 roku - spotkanie z Birutė Jonuškaitė
To był piękny polsko-litewski wieczór z najlepszą literaturą. Birutė Jonuškaitė – poetka, prozaiczka i eseistka. Od 2003 r. pełni funkcję wiceprezesa Związku Pisarzy Litwy. Jako pierwsza w odradzającej się Litwie zaczęła tłumaczyć twórczość Czesława Miłosza, o którym napisała książkę Nasz poeta (2012). Wiersze i prozę pisaną po polsku publikowała m.in. w „Akcencie”, „Dekadzie Literackiej” i „Toposie”. Sześciokrotnie otrzymała litewską nagrodę literacką za najlepszy utwór prozatorski roku. Jonuškaitė to jedyna Litwinka z Polski, która stała się znaną pisarką na Litwie oraz poza jej granicami i nieprzerwanie inspiruje aktywny dobrosąsiedzki dialog literacki polsko-litewski.
Dziękujemy Birutė Jonuškaitė za zabranie nas w literacką podróż. Dziękujemy też za obecność Wiceprezydenta Miasta Gdańska Piotr Grzelak oraz patronat dla naszego spotkania udzielony przez Konsulat Litwy w Gdańsku/ Lietuvos garbės konsulatas Gdanske.
Towarzyszył nam jak zawsze muzyczny koncert w wykonaniu duetu AmbraDuo: Szymon Ciszewski i Radosław Klajna a spotkanie poprowadził nasz kurator artystyczny Tomasz Snarski.